Cmentarz Kule w Częstochowie

Ekshumacja

KOLEJNOŚĆ ZAŁATWIANIA FORMALNOŚCI ZWIĄZANYCH Z EKSHUMACJĄ



1. Ekshumacja osoby zmarłej jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia - przeprowadza się ją we wczesnych godzinach rannych.

2. Pierwszym krokiem w procesie przeprowadzenia ekshumacji jest złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na ekshumację w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, na terenie której znajduje się miejsce pierwotnego pochowania osoby zmarłej.

3. Uprawniona do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na ekshumację jest najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, w szczególności:
- pozostały(a) małżonek(ka) osoby zmarłej,
- krewni zstępni (potomek w linii prostej: dziecko, wnuk, prawnuk, itd.),
- krewni wstępni (przodek w linii prostej: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itd.),
- krewny boczny do czwartego stopnia pokrewieństwa,
- powinowaty w linii prostej do pierwszego stopnia (teściowie, zięć, synowa, pasierb, pasierbica, ojczym, macocha),
4. Ekshumacja jest wykonywana na postawie następujących dokumentów:
- oświadczenia kancelarii cmentarza, na którym istnieje grób lub zakupione nowe miejsce grzebalne odpowiednie do pochowania ekshumowanych szczątków;
- oświadczenia kancelarii cmentarza, na którym znajduje się grób, z którego zostaną wydobyte szczątki ludzkie lub urna z prochami w przypadku szczątków ludzkich ważne jest czy istnieje jakieś zastrzeżenie uniemożliwiające przeprowadzenie ekshumacji);
- wniosku o wydanie zgody na ekshumację (formularz własny stacji sanitarno - epidemiologicznej), w którym ważnym

elementem jest przyczyna zgonu (np. choroba zakaźna ogranicza okres ekshumacji i nie wolno jej przeprowadzać przed upływem 2 lat od dnia zgonu) i uzasadnienie wniosku.

5. Sanepid po rozpatrzeniu wniosku wyda decyzję i prześle ją do kancelarii cmentarza pierwotnego pochówku oraz do osób wskazanych jako zainteresowane sprawą ekshumacji. Uprawomocnienie się decyzji nastąpi po upływie 14 dni od daty otrzymania, o ile nie zostanie w tym czasie wniesione odwołanie przez krewnych.

6. Kancelaria cmentarza na podstawie wydanej decyzji może przyjąć szczątki po ekshumacji do ponownego pochowania.

7. Jeśli ekshumacja dotyczy urny z prochami, to z jednego cmentarza na drugi, można ją przewieźć samochodem osobowym. Jedyny obowiązek to przewożenie urny z poszanowaniem prochów zmarłego. Natomiast szczątki, umieszczone w trumnie ekshumacyjnej muszą być transportowane pojazdami specjalistycznymi typu karawan.

8. Składanie nieprawdziwych oświadczeń w tym zakresie, wprowadzanie w błąd administratora cmentarza i inspektora sanitarnego jest przewidziane sankcjami zgodnie z art. 233 Kk.

9. Wstępne koszty ekshumacji ustala kancelaria cmentarza na osobistą prośbę wnioskodawcy.

10. Wraz z dokonaniem ekshumacji wszystkich zmarłych spoczywających w grobie następuje utrata prawa do dotychczasowego miejsca pochówku.

up